Wykaz punktów granicznych

Z C-Geo Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wykaz punktów granicznych
Kategorie Tabela współrzędnych
Powiązania Tabela

Paragraf 39 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wskazuje wykaz współrzędnych punktów granicznych jako dokument służący aktualizacji ewidencji gruntów i budynków:

§ 39. Dokumentacja służąca do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, o której mowa w § 36 pkt 9, w zakresie obiektów objętych zgłoszonymi pracami geodezyjnymi zawiera informacje dotyczące istniejących lub projektowanych działek ewidencyjnych i ich punktów granicznych, budynków, użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych, w postaci:
1) szkiców przedstawiających aktualne usytuowanie:
 a) działek ewidencyjnych z oznaczeniem granic spornych, jeżeli wykonawca uzyskał informację o takich granicach,
 b) punktów granicznych z informacją o ich stabilizacji,
 c) budynków,
 d) użytków gruntowych,
 e) konturów klasyfikacyjnych;
2) wykazów współrzędnych punktów granicznych przyjętych do obliczenia pól powierzchni działek ewidencyjnych:
 a) pozyskanych z zasobu i niepodlegających modyfikacji,
 b) pozyskanych z zasobu i zmodyfikowanych w ramach realizacji prac geodezyjnych,
 c) projektowanych i nowo utworzonych w ramach realizacji prac geodezyjnych;
3) wykazu zmian danych ewidencyjnych. 

W G-Geo jest możliwość wykonania takiego dokumentu dla punktów granicznych z poziomu modułu EGIB lub tabeli współrzędnych. Opis obydwóch opcji poniżej.

Wykaz punktów granicznych w module EGIB

W module EGIB w zakładce Punkty można wywołać gotowy dokument zawierający wykaz punktów granicznych dla wybranych punktów. W pierwszej kolejności należy wczytać potrzebne punkty na listę za pomocą dostępnych opcji.

WZDEPunktyModulEGIB.png

Opcję Wczytaj punkty nowe, zmodyfikowane i usunięte z tabeli C-Geo należy użyć jeżeli podczas prac geodezyjnych związanych z obiektami bazy danych ewidencji gruntów i budynków dodane zostały nowe punkty graniczne (np. przy podziale działki) lub w wyniku pomiaru uległy one modyfikacji bądź zostały usunięte. Aby wczytać pozostałe, niemodyfikowane punkty dla dzielonej działki można skorzystać z opcji Wczytaj punkty z zaznaczonych działek (dotychczasowe pozyskane z GML). Wówczas do listy zostaną doczytane punkty istniejące które nie zostały poddane modyfikacji.

Pod ikoną Raporty dostępne są dwie opcje wykazy punktów granicznych zależnie od potrzebnego szablonu:

  • Wykaz punktów granicznych z grupowaniem po kategorii
    WykazPGran1.png
  • Wykaz punktów granicznych z grupowaniem po kategorii i wyróżnieniem na czerwono zmian
    WykazPGran2.png

Wykaz punktów granicznych w tabeli współrzędnych

Aby wykonać wykaz punktów granicznych, w tabeli współrzędnych powinien się wyświetlać odpowiedni zestaw pól (kolumn) służących do przechowywania atrybutów punktów granicznych (domyślnie są one obecne w tabeli). Można to sprawdzić oraz zmodyfikować poprzez uruchomienie okna struktura tabeli.

Wykaz punktów granicznych.png

Pola które potrzebne są do wykazu to:

  • identyfikator punktu - id_Punktu,
  • sposób pozyskania danych - SPD,
  • informacja dotycząca spełnienia standardów dokładnościowych - ISD,
  • rodzaj stabilizacji punktu - STB.

Taki właśnie zestaw danych można wpisać dla każdego punktu, po użyciu opcji Dodaj pola potrzebne do wykazu punktów granicznych. Skróty nazw pól SPD, ISD, STB pochodzą z Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Pola Data utworzenia i Data modyfikacji punktów tworzone są automatycznie przy zakładaniu tabeli.

Powyższe czynności przygotowują tabelę do sporządzenia raportu, natomiast sam raport tworzymy używając przycisku Raport (zapis raportu w zakładce Raporty w C-GEO) lub Drukuj (zapis raportu na dysku komputera) z tego samego paska narzędziowego Tabela. Użytkownik ma do wyboru prosty wydruk jednokolumnowy, wydruk z wykorzystaniem szablonu (Nr, kod, X, Y, H i inne) lub wykaz punktów granicznych 2021 oraz wykaz punktów granicznych zbiorczy. Wydruk jednokolumnowy należy samodzielnie dostosować pod względem kolumn które mają zostać wydrukowane. Rekomendowany wybór opcji druku to wykaz punktów granicznych 2021 lub wykaz punktów granicznych zbiorczy ponieważ zawierają one wszystkie niezbędne dane o punktach granicznych - jest on dostosowany do wymogów określonych w najnowszym Obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Wykaz punktów granicznych2.png DrukWykazu2.png

Wśród szablonów raportów jest też zawierający atrybuty punktów granicznych i dodatkowo inne dane. Szablony formularza można również modyfikować we własnym zakresie wybierając jedną z pozycji i klikając w przycisk Edytuj znajdujący się obok pola wyboru. Jest również możliwość zapisania zedytowanego formularza jako nowy, odrębny za pomocą przycisku Zapisz jako w oknie edytora wzoru raportu.

EdytorWzoru.png

Opcja wydruku wykaz punktów granicznych zbiorczy zawiera osobne tabele dla punktów niezmodyfikowanych, zmodyfikowanych i nowo dodanych. Jeżeli w obrębie pracy są punkty tylko z jednej grupy, wówczas podczas generowania wykazu należy zaznaczyć opcję wykaz punktów granicznych 2021 i w sekcji Zakres wybrać które punkty graniczne mają znajdować się na wykazie (zdjęcie poniżej).

ZakresPktGran.png

Przykład wynikowego raportu dla opcji wydruku wykaz punktów granicznych zbiorczy:

WykWspol.png

Więcej w filmie na naszym kanale na YouTube: [1]

==